info@akkorsaglik.com
Akkor Sağlık Hizmetleri

Bel ve Boyun Ameliyatları

Bel Ağrıları

Bel ağrılarının birçok nedeni vardır. Sadece belde ağrı varsa kaslarla ilgili problemlerden yani romatizmal hastalıklardan, duruş ve oturuş bozukluğundan, soğuk algınlığından veya aşırı yorgunluktan şüphelenilmelidir. Ayrıca kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve bağırsaklardaki sorunlar da bel ağrısı yapabilir.

Eğer ağrı bacağa da vuruyorsa, omurilikten çıkan sinirlere baskı var demektir. Bu baskının en önemli nedeni bel fıtığıdır. Ayrıca omurgadaki tümörler, kemik kaymaları ve doğuştan kemik bozuklukları da bu baskıya neden olabilir.

Eğer tüm belden aşağımızda bir tutulma hissediyorsak, bacaklarımızı kıpırdattıkça ağrı oluşuyorsa ve ani bir şekilde başladıysa, tıp dilinde Faset Kitlenmesi yani omurganın arkasındaki eklemlerin birbiri üzerinde kayması oluşmuş demektir. Bunun çarelerinden biri manipulasyon denilen elle yapılan tıbbi tedavi manevralarıdır. Bu manevralar mutlaka uzman doktora yaptırılmalıdır.

Boyun Fıtığı Nasıl Oluşur?

Kafa tabanından itibaren 7 adet omur cisminden oluşur. Her omur cisminin ortasında, beynin devamı olan omurilik bulunur. Vücudun çeşitli yerlerinden beyine dönen duyular veya beyinden vücuda dağılan emirler omurilik içinde seyreder.

Boyun Fıtığı  Boyun bölgesinde her omur cismi hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar. Omurgalar arası yastıkçık dediğimiz disk dokusunun dış kısmı (anulus fibrosus) ve iç kısmı (nucleus pulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın, daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalar tek taraflı koluna doğru yayılan bir ağrıdan şikayet ederler. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber olabilir. Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı olabilir. Hastalar ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmekten şikayet ederler. Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar. Eğer bası daha da ilerlerse yürüme güçlüğü ve dengesizlik de oluşur. Kişi idrarını ve dışkısını tutamaz hale gelir.

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Kesin teşhis için MR çektirilir. MR’ın olmadığı yerlerde tomografide iş görebilir. Ancak MR varsa tercih edilmelidir.

 

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sadece ağrı varsa: İlaç tedavisi + İstirahat + Yüzme

Ağrı ve uyuşma varsa: Fizyoterapi – Antalgictrak – Manuel ve Kayroprakti Tedavisi

Güç kaybı varsa: Ameliyat

Sizi Arayalım

    X