info@akkorsaglik.com
Akkor Sağlık Hizmetleri

Hareket Onarım Tedavisi

Hareket Onarım Tedavisi/Terapisi(Motion Restoration Therapy), Amerikalı kayroprakti doktoru Dr. Chet Collins tarafından oluşturulmuş olan, çeşitli ameliyatsız tedavi tekniklerinin 20 yıllık deneyimle birleştirilip, yumuşak doku problemlerini çözerek kısa sürede gözle görülür yanıt almayı hedefleyen tedavi yöntemidir.

“Yumuşak doku” ile vücutta hareketi ve yapılan hareketin dengeli ve kontrollü olmasını sağlayan kaslar, tendonlar, fasya ve ligamentler kastedilir. Hareket Onarım Terapisi™  detaylı derin doku manipülasyonu, parmak baskısı ve eklem hareketleri ile dokudaki problem yaratan yerleri bulup açarak dokunun mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en kalıcı bir şekilde eski haline dönmesini amaçlamaktadır.

Hareket Onarım Tedavisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yapılan araştırmalarda, bölgesel ağrı şikâyeti olan kişilerin yaklaşık %80’inde yumuşak doku probleminin sorunun kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır.Bununla birlikte, yumuşak dokuproblemlerinin kendini sadece ağrı olarak göstermediği de bilinmelidir. Gergin kasların arasında sıkışan sinirler el, kol, ayak ve bacaklarda fıtık benzeri ağrılara ve uyuşmalara neden olurken, aynı şekilde sıkışma yaşayan damarlar uzuvlarda soğukluk hissine sebep olabilir. Gergin yumuşak dokular hareketi kısıtlar; kolayca rahatlamayan bu gergin dokular uykumuzu alamamamızı ve sürekli bir yorgunluk hali içinde olmamıza neden olur. Sürekli ağrı, harekette kısıtlılık ve yorgunluk hali ise çoğunlukla depresyonla sonuçlanabilir.

İç kulağı etkileyen bazı kaslar denge bozukluğu, göz kararması veya bayılma hissi yaratabilir. Menisküs problemi çevre dokuların onu koruma amaçlı kendini kapamasına neden olduğundan, kişiye olması gerektiğinden çok daha fazla sıkıntı verebilir.

Özet olarak Hareket Onarım Terapisi™, eklemlerin hareketliliğini ve kasların işlevlerini optimal hale getirip, kas-iskelet sistemindeki ağrıları da tedavi edecek şekilde bedendeki dokuları çözerek uzun süre kalıcı bir çözüm sunmayı hedefler.

Yapılan Tedavi Kalıcı Mıdır?

Tedavi bitiminde açılmış olan dokuların ileride sorun çıkarmasını önleyecek şekilde güçlenebilmesi için hastaya uygulaması çok basit olan ve kısa sürede etkisini göstermesi mümkün olabilen egzersizler verilir. Verilen bu egzersizler,beden mekaniğinin çalışma prensibine ilişkin yeni bir sisteme dayalıdır. Burada amaç, kişinin şikâyetini değil, şikâyetinin kaynağını anlayıp bunun tekrarlamaması için kendini yönetebilecek ve kendine bakabilecek bilgiyle donatılmasıdır.

Sizi Arayalım

    X