info@akkorsaglik.com

ŞİDDETLİ SIRT AĞRILARINIZ MI VAR?

Sırt ağrılarının tedavisi ve sonrası için öneriler… Sırt ağrıları milyonlarca insanın ortak sorunu… Yapılan çok sayıda bilimsel araştırma sonucu; her beş insandan biri sırt ağrısı çektiğini gösterir. Özellikle gelişmiş ülkelerde sırt sorunları önemli bir probleme dönüştü. Bunun için sırt sağlığına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde bu ağrılar yaşamımızı olumsuz yönde etkiler ve işgücü kaybına uğratır. Birçok hastalıkta da olduğu gibi sırt ağrılarından değil geç kalınmaktan korkulmalıdır. Amacımız ağrısız, hareket kısıtlılığı olmayan mutlu bir toplum yaratmaktır. SIRTIMIZ NEDEN AĞRIR? Sırtımız, omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesi nedeni ile ağrır. Sırtın fonksiyonel yapısı; on iki omur, arkada faset eklemleri, omurlar arasında önde disk denen yastıkçılar ve arkada deliklerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden dolayı boyun ve bel omurga hareketlerine göre daha azdır. Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda C harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır, dayanılmaz ağrılar çekeriz. Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır, artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz. Bu ağrıları uzun zaman çekenler, avuç avuç ilaç alırlar, doktor doktor dolaşırlar, ömür boyu bu ağrılardan kurtulamayacaklarını düşünerek genellikle karamsarlığa kapılırlar.

SIRT AĞRILARDAN KURTULMAK MÜMKÜN İlk olarak ağrının nedeni belirlenmelidir. Ağrının boyundan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığın mı olduğu tespit edilmelidir. Unutulmamalıdır ki akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapabilir. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konulması gerekir. EMG de teşhis konulmasında yardımcı olur. SIRT AĞRISI TEDAVİSİ Teşhisin ardından öncellikle sırt kaslarının gevşetilmesi gerekir. Bu gevşetme en etkili olarak kyroprakti ve manuel terapi ile yapılır. Ayrıca fibrozitler teker teker tespit edilip yok edilmelidir. Bunun için sırta mesoterapi denilen minik iğnelerle yapılan tedavi eklenmelidir. Bu tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda radikal değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatristin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.

TEDAVİ SONRASI ÖNERİLER Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egzersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egzersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işi görmek sırt ağrısı riskini azaltır. Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturulması gereken bir iş yapılıyorsa en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtı ve başı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Unutulmamalıdır ki keyifliyken yapacağımız ters hareketlerden bir sıkıntı doğmaz ama stresliyken yapacağımız her ters hareket sağlığımızı ciddi olarak etkiler.

 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor

Bir cevap yazın

X